40 rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

wpis w: Uncategorized | 0

W niedzielę, 14 sierpnia 2016r. na sumie, o godzinie 11.30 odbyła się Msza Święta w 40 rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza. W słowie wstępnym ks. proboszcz Jan Dereń przedstawił sylwetkę kapłana. Ks. Roman jest związany z naszą parafią – pracował tutaj jako wikariusz. Urodził się 17 października 1928 r. w Koniemłotach k. Staszowa, zm. 18 sierpnia 1976 w Radomiu. Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, jest kandydatem do wyniesienia na Ołtarze.

Znajdował się pod stałą obserwacją i inwigilacją funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. W swoim kościele wygłaszał kazania patriotyczne, nagrywane i analizowane przez bezpiekę.

W czasie wydarzeń radomskiego czerwca znalazł się 25 czerwca 1976 wśród strajkujących z Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Ze schodów jezuickiego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO, w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość.

Został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet „radomskich bandytów” i poddany represjom. Wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB.Dnia 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Następnego dnia przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł dwa dni później w niewyjaśnionych okolicznościach.

Na zakończenie Mszy Świętej zostały odczytane podziękowania w kierunku zmarłego kapłana przez al. Arkadiusza Lenarta. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim parafianom za modlitwę, w szczególności p. Bożenie Bernackiej za zorganizowania uroczystości i przyszykowanie dekoracji.