Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

wpis w: Archiwum, Uncategorized | 0

(Żywego już Pana widziałam, grób pusty, (…)
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja…)

(SEKWENCJA)

Msza Św. Rezurekcyjna o godz. 6.00.

Rozpoczęciem świętowania zmartwychwstania Pana Jezusa jest procesja rezurekcyjna.  Jest to uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, połączone z procesją, którego celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego. Może odbyć się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny przed pierwszą mszą świętą. Musi się jednak zacząć nie później niż o świcie.  Gdy wierni wrócą do kościoła, śpiewa się Przez Twoje święte zmartwychwstanie albo Przed tak wielkim Sakramentem. Następnie kapłan śpiewa Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja na co lud odpowiada Ze zmartwychwstania Twojego, Chryste. Alleluja, po czym następuje modlitwa, a po niej błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Najświętszy Sakrament chowa się do tabernakulum. We mszy następującej bezpośrednio po procesji nie wykonuje się śpiewu na wejście, opuszcza się także akt pokuty i Panie, zmiłuj się nad nami. Po krótkim wprowadzeniu do mszy śpiewa się Chwała na wysokości Bogu. Te Deum wykonuje się po Komunii.

5_ni

Niedziela wielkanocna  – pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Niedziela, podobnie jak i Poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym.

 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najstarszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w dawnych czasach apostolskich. Symbolicznym tego podkreśleniem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), co akcentuje słowiańska nazwa niedzieli – Woskriesienije (Zmartwychwstanie).Niedzielna msza zapoczątkowana jest uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem. Ma ona swój początek przy znajdującym się w kościele symbolicznym Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewając zawiadamia o zmartwychwstaniu Chrystusa. Następnie, ma miejsce procesja dookoła kościoła, podczas której Kaplan niesie w rękach monstrancje z hostią. W procesji niesiona jest również figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Istnieje wiele sposób na wyrażanie swojej radości z faktu zmartwychwstania. Jednym z nich jest okrzyk radości: Alleluja , wznoszony na początku mszy bądź tez używane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał naco odpowiada się : Zmartwychwstał prawdziwie lub Prawdziwie powstał”. Msza poświęcona jest zmartwychwstaniu Jezusa i wydarzeniom temu towarzyszącym . Szaty Liturgiczne w okresie Wielkanocnym są koloru białego, złotego lub srebrnego.

Print Friendly, PDF & Email
Komentarze zostały wyłączone.