Odpust św. Mikołaja

wpis w: Archiwum, Uncategorized | 0

W dniu dzisiejszym w naszej parafii obchodzimy odpust ku czci św. Mikołaja– Patrona naszej świątyni.

Św. Mikołaj, biskup jest patronem dzieci, Rosji, żeglarzy, rybaków i więźniów. Niemal wszystko, co wiemy o świętym, ma swe źródło w legendach. Mówi się, rodzice odumarli go młodo, a on rozdał majątek ubogim i został mnichem; ponoć nawet był przez pewien czas więziony za swą wiarę. Na pewno wiemy jedynie, że na początku IV wieku był biskupem Miry, w pobliżu dzisiejszej granicy grecko-tureckiej. Legenda głosi też, że gdy jeden z jego wiernych nie mógł zebrać wina dla swoich trzech córek, Mikołaj nocą podrzucił mu przez okno woreczek złotych monet z wianem dla najstarszej, a później tak samo pomógł obu młodszym. Gdy uszczęśliwiony ojciec odkrył tożsamość tajemniczego dobroczyńcy, chciał się odwdzięczyć, lecz Mikołaj poprosił go, by nikomu nie wspomniał o jego czynach. Legenda o św. Mikołaju leżu u źródeł chrześcijańskiej tradycji obdarowywania najbliższych prezentami w świętą Bożego Narodzenia.  Jego atrybutu to: trzy złote kule na księdze, lub troje dzieci w cebrzyku, kotwica i okręt, w ręce pastorał.

O godz, 12.00 w naszym parafialnym Kościele odbyła się uroczysta Msza Św., której przewodniczył i homilię wygłosił  ks. rekolekcjonista Gustaw Kaczkowski . W ramach  odpustu nie zabrakło dziękczynnego „Te Deum”, a także nabożeństwa do św. Mikołaja.

W dniu dzisiejszym kończymy również Rekolekcje Adwentowe, które rozpoczęły się w środę- 4.12, a które wygłaszał ks. Gustaw Kaczkowski.

O znaczeniu rekolekcji w atmosferze głębokiego wyciszenia przypomniał Benedykt XVI, mówiąc:

„W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne. W tym celu trzeba je wspierać materialnie i zapewniać im odpowiedni personel”.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Gustawowi za wygłoszenie Rekolekcji Adwentowych- Bóg Zapłać!

Print Friendly, PDF & Email
Komentarze zostały wyłączone.