Wakacje z Bogiem

wpis w: Archiwum, Uncategorized | 0

W dniach 15-25 lipca 2015 r. odbyły się kolonie letnie „Wakacje z Panem Bogiem”, zorganizowane przez parafię rzymskokatolicką pw. Św. Mikołaja w Żarnowie, pod kierownictwem księdza prefekta – Marcina Wojciechowskiego, we współorganizacji z nauczycielem katechizacji – Panią Marią Jałosińską. Opiekunami –wychowawcami kolonii byli również inni przedstawiciele grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Żarnowie – Beata Chrzanowska, Emilia Zelga oraz Katarzyna Noga.

W kolonii wzięło udział 31 dzieci – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie – z klas III-VI, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Żarnowie oraz dzieci z innych szkół. Docelowym kierunkiem wyprawy były Tatry. Miejscem stacjonarnym była niezwykle malownicza miejscowość Murzasichle, oddalona ok. 10 km od Zakopanego, z przepięknymi widokami panoramy Tatr polskich i słowackich oraz Giewontem w tle. Atutem miejscowości były także uroki góralskiej wsi, gdzie o tej pięknej letniej porze podziwiać można było pasące się na pastwiskach owce, a na połaciach skoszonych łąk stojące rzędy charakterystycznych góralskich kop siana.

Uczestnicy przebywali w Ośrodku Wczasowym „U Aniołka”, gdzie do dyspozycji mieli krytą pływalnię, boiska sportowe, siłownię, plac zabaw, salę dyskotekową oraz świetną, przyjazną atmosferę.

Program kolonii obfitował w różnorodne wydarzenia, w tym wyjazdowe i piesze wycieczki górskie w Tatrach polskich oraz na Słowację, ciekawe zajęcia na terenie ośrodka i w miejscowości wczasowej. Tutaj nikt nie mógł się nudzić!!!

Wakacyjnemu wypoczynkowi towarzyszyło codzienne przeżywanie Eucharystii w sakralnych miejscach wypraw oraz na terenie ośrodka, a także regularne spotkania na wspólnej modlitwie i śpiewaniu pieśni, przez co realizowany był religijny motyw kolonii – przeżywanie wakacji z Panem Bogiem.

Pierwszy dzień kolonijnych wypraw okazał się bardzo owocny. Początkowym punktem pobytu był kompleks klasztorno-muzealny prowadzony przez siostry albertynki na Kalatówkach, gdzie w pięknej drewnianej Kaplicy pw. Świętego Krzyża ksiądz Marcin sprawował ofiarę Mszy Świętej, oczywiście przy czynnym udziale uczestników kolonii. Następnie pod przewodnictwem sióstr albertynek wszyscy mieli okazję zwiedzić Pustelnię Św. Brata Alberta oraz osobistą celę Świętego z Jego relikwiami. Przybliżyło to niezwykłą postać Św. Adama Chmielowskiego – znanego pod imieniem Św. Brata Alberta.

Po Mszy Św. uczestnicy kolonii wyprawili się szlakiem wiodącym z Doliny Bystrej na Nosal. Choć trasa była dość trudna (również ta powrotna – do Kuźnic) – udało się. Brawa za odwagę w zdobyciu tego szczytu!!!

Drugi dzień kolonii był równie aktywny, jak poprzedni, bowiem celem wyprawy była jedna z wizytówek Tatr i obowiązkowy punkt górskich wycieczek – Morskie Oko. Długość trasy prowadzącej z Łysej Polany do Morskiego Oka wynosiła blisko 10 km. Po wymagającej ponad 2 godziny czasu pieszej wędrówce przyjemnie było odczuć powiew delikatnej morskiej bryzy. Przeważająca większość uczestników pokonała również pieszą drogę powrotną. Tylko nieliczni skorzystali z powożonych przez górali konnych bryczek.

 

Oprócz w/w miejscu udało nam się zwiedzić m.in.:

  • 17 lipca – Morskie Oko
  • 18 lipca – Gubałówka
  • 19 lipca – Rejs statkiem „Harnaś” po Jeziorze Czorsztyńskim w Niedzicy
  • 21 lipca – Wadowice
  • 22 lipca – Jaskinia Beliańska – Słowacja
  • 24 lipca – Mała, Średnia i Wielka Krokiew w Zakopanem

Serdeczne podziękowania organizatorzy kolonii kierują do Wójta Gminy Żarnów – Pana Krzysztofa Nawrockiego. Dzięki jego dobroczynności kilkoro dzieci mogło uczestniczyć w koloniach bezpłatnie, dzięki sfinansowaniu kosztów pobytu ze środków GOPS-u. Sytuacja materialna rodzin tych dzieci nie pozwoliłaby na ich udział w kolonii, a dzięki naszemu dobroczyńcy mogły one przeżyć ze swoimi rówieśnikami tak atrakcyjne wakacje, mogąc podziwiać piękno Tatr. Serdecznie dziękujemy i liczymy na hojność i wrażliwość naszego Wójta na potrzeby lokalnej społeczności w przyszłości.

Podziękowania również dla kierownika GOPS w Żarnowie – Pani Małgorzaty Pietruszki oraz pracowników GOPS za przychylność i serdeczność w kwestiach formalnych związanych z procedurami finansowania.

Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.

Kliknij

Print Friendly, PDF & Email
Komentarze zostały wyłączone.