Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim nowy okres, który trwa 40 dni- Wielki Post. Jest to okres, który przygotowuje nas do najgłębszego przeżycia najważniejszych świat- Wielkanocnych.
Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową ma być wyraźnym znakiem rozpoczęcia okresu zadumy nad kruchością życia, pokuty i modlitwy. Musimy w tym czasie szczególnie skupić się na swojej wierze i życiu duchowym. Mamy uświadomić sobie nieuchronność śmierci i modlitwą, postem i jałmużną odpokutować za grzechy.
W czasie Wielkiego Postu w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa: w piątki „Droga Krzyżowa” a w niedzielę „Gorzkie żale”. Przez cały ten okres nie śpiewa się podczas mszy św. „Alleluja”. Wielki Post kończy się uroczystą Wigilia Paschalna w Wielka Sobotę. W naszym Kościele nabożeństwa tę są odprawiane o godz. 16.00 .
W pierwszych wiekach wielki post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został przedłużony do czterdziestu dni. Niedziele, jako dni świąteczne, nie były nigdy do niego wliczane.