Narodowe Święto Niepodległości

wpis w: Archiwum, Uncategorized | 0

Być Polakiem- to przed wszystkim mieć honor.
Być Polakiem- znaczyło
nie tylko marzyć o wolnej Polsce,
Ale walczyć o nią, a często i oddać życie.
I szli chłopcy na śmierć dla nas ,
Byśmy mieli dziś wolny kraj”

W dniu dzisiejszym obchodzimy 95. Rocznicę odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewolinarodowej Polska uzyskała upragnioną niepodległość, którą utraciła  w wyniku zagrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię.

 

Dziś o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta w intencji pokoju i Ojczyzny  pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Derenia. Przed liturgią odbyła się krótka akademia w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie. Młodzież  w występie słowno- muzycznym przedstawiła wszystkim zebranym historię naszego kraju  i odzyskania niepodległości.

Wzór życia dzielnego żołnierza i wielkiego chrześcijanina  św. Marcina z Tours, w kalendarzu skojarzył nam się z naszym narodowym Świętem Niepodległości. Dziś miłość do Ojczyzny wyrazić można tak, jak święty – przez miłość do bliźniego.  Takimi słowami rozpoczęła
się dzisiejsza liturgia.

WP_000103

Na uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny przybyły poczty sztandarowe,  władze samorządowe i terytorialne, kombatanci i wierni z naszej parafii.

Podczas homilii ks. Jan Dereń zaznaczył czym jest wolna Ojczyzna dla każdego chrześcijanina, jak powinien dbać o dobra swego kraju każdy Polak.

Na zakończenie uroczystości wspólne został odśpiewany hymn „Boże coś Polskę…”.

Ostatnim punktem  obchodów Święta Niepodległości był przemarsz na cmentarz grzebalny, gdzie  przy grobie nieznanego żołnierza zostały złożone symboliczne wiązanki i znicze.

Print Friendly, PDF & Email
Komentarze zostały wyłączone.